Od 1995. godine, 16. septembra u svetu se obeležava kao Međunarodni dan očuvanja ozonskog omotača. Razlog ovom datumu je Montrealski protokol, koji predviđa aktivnosti koje bi omogućile zaštitu i očuvanje ozonskog omotača.
Tom prilikom su 16. septembra 2019. godine učenici osnovne škole „Heroj Janko Čmelik“ sa profesorom biologije Martom Majorski aktivno učestvovali i obeležili ovaj značajan datum. Posjetili su učenike 3. i 4. razreda i upoznali decu i nastavnike sa važnošću očuvanja ozonskog omotača. Pored predavanja, izradili su i plakat i približili temu deci puštanjem crtaća o ozonskom omotaču.
Ozonski omotač je neophodan za život na zemlji. Potpuno apsorbuje UV-C zračenje, sa smrtonosnim efektima na žive organizme, i delimično apsorbuje UV-B zračenje, što može prouzrokovati različite štetne efekte. Povećana koncentracija UV-B zračenja kroz ozonski omotač povećava rizik od raka kože, kataraktu, smanjeni rast zelenih biljaka, poremećaja lanca ishrane u okeanima, itd.
Razvojem industrije i upotrebom raznih gasova oštetili smo ozonski omotač. Gubitak ozona u stratosferi u velikoj meri je posledica hemikalija koje proizvodi čovekova aktivnost: uglavnom freon, halon, tetrahorid ugljenik .
Pre više od 25 godina međunarodna zajednica preduzela je neke zajedničke korake na uklanjanju uništavanja stratosferskog ozona i sprečavanju katastrofe u okolini koja je u toku.
Marta Majorski, prof. biologije